Kozačky – kde se vzaly, tu se vzaly

Kozačky jsou jedním z neoblíbenějších druhů dámské obuvi. Nosíme je v zimních plískanicích, v letním parnech, ke kalhotám i sukním. Napadlo vás ale někdy, odkud pochází, kde se vlastně vzaly?

Od Eskymáků až ke Guccimu

Věřte, nebo ne, ale historie kozaček se píše již několik tisíc let. Jelikož i pravěký člověk brzy zjistil, že holeně zahalené zvířecí kůží jsou lépe chráněné před odřeninami, zvířecími zuby, či nepříznivému počasí.

Zprvu se kozačky nosily zejména v nejchladnějších oblastech zeměkoule. A je to pochopitelné. Vysoké a vhodně zateplené boty jsou ideální obuví do mrazu a sněhu. Proto se není čemu divit, že za objevitele vysokých bot můžeme považovat Eskymáky.

Za pravé předchůdce dnešních kozaček se ale považují spíše vysoké boty, které obouvali vojáci do bojů či při jízdě na koni. Však žokejové nosí své speciální kozačky dodnes. Vojáci potřebovali kvalitní pevnou obuv, která je alespoň částečně chránila před zraněním. Proto kozačky.   A ač se to nezdá, oblečení a obuv armády, zejména v minulosti, silně ovlivňovaly i módu prostého lidu. Však se vysoké boty, podobné těm vojenským, nosí i dnes, máme na mysli tzv. kanady.

kanady

K ženám se kozačky dostaly až kolem osmnáctého století. A že to byly nějaké kozačky – zdobené nejrůznějšími výšivkami a aplikacemi, tvarově velmi podobné těm dnešním.

Počátek dvacátého století patřil bezpochyby kovbojským botám. Typická přezka a ostrohy na holinách z hrubé kůže nesměly chybět žádnému pasákovi krav. Stejně jako kostkovaná košile a klobouk. V dnešní době je spíše vhodné vybrat si kozačky levně, které jsou kvalitní a nestojí příliš peněz. Takové jsou přesně kozačky od značky Xti, které nabízejí opravdu prvotřídní vzhled.

 kovbojské boty a klobouk

Kozačky v podání velkých módních domů

Neboť je historie vysoké obuvi takto rozsáhlá, snaží se nejslavnější módní značky vymýšlet stále něco nového, zajímavého. Často se tak objevují i dosti bizarní modely. Přečtěte si více o kozačkách a vhodných barevných doplňcích.