Kde, kdy a jak vznikly lodičky

Lodičky neodmyslitelně patří k elegantní ženské garderobě. Některé dámy si bez nich nedokážou představit ani žít. Tisíce střihů, stovky odstínů barev a desítky druhů podpatků. Kde se ale všechny ty krásky vzaly? Pojďme to prozkoumat.

První byl podpatek

Naštěstí nemusíme řešit otázku, co bylo dřív, zda podpatek, nebo lodička. Historie vysokých podpatků sahá daleko hlouběji než historie lodiček samotných. Dá se říci, že jejich prvními nositeli byli muži. Zejména ti majetní, kteří chtěli právě větší výškou dát najevo svou důležitost a prestiž. Pravděpodobně si tím něco kompenzovali J. Brzy se tak boty na podpatcích stali záležitostí společenskou.

Podpatky se objevují ve starověkém Egyptě i středověku. V tehdejším Turecku vznikl nový typ podrážky/podpatku, a to vysoká platforma. Aby boty na podpatku opravdu zdůrazňovaly majetnost, byly vždy bohatě nazdobené látkami a drahými kameny.

luxusní lodičky

Střevíčky pro krále

Až v 15. století se objevují boty podobající se dnešním lodičkám. Expertem na takové střevíčky byla Francie, kde si jejich obouvání velice oblíbil Král slunce Ludvík XIV. Ten údajně chodil i na 10 centimetrů vysokých podpatcích. Pokud je to pravda, tak klobouk dolů, zvláště když si představíte tehdejší cesty, po kterých se chodilo.

Revoluce v obuvnictví

Ten pravý lodičkový boom přišel až s vynálezem šicího stroje roku 1860. Začaly se konečně vyrábět ve velkém a brzy se dostaly do všech koutů světa. O pouhé jedno století později byly lodičky Melissa  v obchodech brány útokem. Svůj podíl na tom měl i hudební a filmový průmysl z Hollywoodu.

Dnes jsou lodičky standartním vybavením dámského botníku, například lodičky Tamaris. Pokud byste hledali současné odborníky na lodičky a podpatky obecně, jsou jimi bezpochyby pánové Christian Dior a Manolo Blahnik.

obchod dior